Doorgaan naar hoofdcontent

De Prietstraat en de Boldermarkt - over de straatnamen die Marten Toonder bedacht voor zijn verhalen

Deze week werd het nieuws bekend dat men in Rotterdam een plein naar Marten Toonder gaat noemen. Rotterdam is daarmee de achtste plaats in Nederland waar een straat naar hem wordt genoemd. Toonder was de schepper van Tom Poes en Olivier B. Bommel, en het verbaast me eigenlijk dat er niet meer straten naar hen zijn genoemd. 

Er is maar één plaats in Nederland waar enkele straten zijn genoemd naar figuren uit de verhalen van Toonder en dat is de Stripheldenbuurt in Almere. Tom Poes heeft er een straat en Olivier B. Bommel een hof, en ook Wal Rus, Joost, Dorknoper en burgemeester Dirk Dickerdack zijn er vernoemd. Ze hadden ook nog Terpen Tijn, Bul Super, Wammes Waggel Okke Zielknijper, Simon Slagslager, Pastuiven Verkwil of Pee Pastinakel kunnen kiezen. En ook nog professor Zbygniew Prlwytzkofsky, maar die naam is misschien wat minder handig voor een straatnaam. Er zijn meerdere plekken in het land waar straten zijn genoemd naar figuren uit de verhalen van Annie M.G. Schmidt (zoals Floddertje en het Schaap Veronica) en in Geldrop is een hele wijk met straten die genoemd zijn naar figuren uit de verhalen van Tolkien. Wat mij betreft zouden de figuren van Toonder ook best vaker gebruikt mogen worden voor straatnamen.

Leuk. Maar misschien nog wel leuker is het om de straatnamen te gebruiken die Toonder zelf bedacht voor in zijn verhalen, de straatnamen van de stad Rommeldam en omgeving. Jenno Witsen heeft voor zijn Bommel Reisgids alle topografische namen verzameld die Toonder voor zijn verhalen bedacht. Op basis daarvan heeft hij de plattegrond van Rommeldam gereconstrueerd. Hij vond in totaal ook 25 straatnamen in de verhalen, genoeg om ergens in Nederland een wijk mee te vullen. Dat wordt dan een hele wijk met een Prietstraat, Gakkelstraat, Boldermarkt, Stadhuisplein, Museumplein, Gerard Ribbelstraat, Ellebooglaan, Koolplein, Gasdrift, Gierdreef en Halsstraat. Er zou een buurtje kunnen komen met enkele stegen, zoals de Sokkelsteeg, Ajuinsteeg, Sofsteeg, Slingersteeg, Vaaltsteeg, Teutsteeg. En wat mij betreft mogen er ook best nog wat andere geografische namen uit de verhalen bij zoals Bommelstein, Rommeldam, Gloombergen, Reigersbek, Steenheuvel, Poelbol, Heksterzwaag en Krabbezijl. Volgens mij wordt dat wel een leuke wijk!

Marten Toonder heeft genoeg mooie namen bedacht. Nu nog een geschikte plek vinden voor een wijk met Toonder-straatnamen.

Reacties

Sander zei…
De gemeente Zoeterwoude heeft weliswaar geen straat, maar wel een "kunstwerk" vernoemd: de Olivier B. Bommelbrug. Deze ligt, niet geheel ontoevallig, naast het enige echte Maarten Toonder museum aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude: http://www.bommelzolder.nl/ander
Willem zei…
Lammermoer, Ooikooi, Waaizander Stuifduinen, de Zwarte Drens. Er kan weer gebouwd worden. Straatnamen zat.
Rob Essers zei…
@Sander In mei 2011 is waarschijnlijk 'per ongeluk' een openbare ruimte van het type 'Weg' met de naam Olivier B. Bommelbrug (openbare ruimte ID 0638300000376513) in de woonplaats Zoeterwoude ingeschreven in de Basisregistratie(s) Adressen en Gebouwen (BAG). De naamgeving is met ingang van dezelfde datum ingetrokken.
Zie https://bagviewer.kadaster.nl/lvbag/bag-viewer/#?searchQuery=0638300000376513

Ruim een maand later is alsnog een openbare ruimte van het type 'Kunstwerk' met de naam Olivier B. Bommelbrug (openbare ruimte ID 0638300000376622) geregistreerd. Deze naamgeving met ingang van 10 november 2015 weer ingetrokken.
Zie https://bagviewer.kadaster.nl/lvbag/bag-viewer/#?searchQuery=0638300000376622

Met ingang van dezelfde datum heeft een openbare ruimte van het type 'Kunstwerk' de naam Lagerberg- en Olivier B. Bommelbrug (openbare ruimte ID 0638300000378086; Verkorte schrijfwijze Lagerberg- en Olivier B) gekregen. De nieuwe identificatiecode suggereert dat het om een andere brug gaat. Bij alleen een naamswijziging kan de 16-cijferige identificatiecode gehandhaafd worden. Dan is duidelijk dat het om hetzelfde object gaat.
Zie https://bagviewer.kadaster.nl/lvbag/bag-viewer/#?searchQuery=0638300000378086

Is het bord met de naam Olivier B. Bommelbrug geplaatst voor- of nadat de naamgeving is ingetrokken?
Zie https://goo.gl/maps/3nsmuFkhiRS2 (Street View - aug. 2015)
Zie https://goo.gl/maps/zdCiC3snAJ22 (Street View - jul. 2016)

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van

Waar ligt het geografisch middelpunt van Nederland?

Mijn zoon vroeg me waar precies het middelpunt van Nederland, want daar wil hij dan graag een keer met me naartoe. Nederland heeft aardig wat geografische middelpunten. Het is maar net hoe je definieert wat het middelpunt van een land is. Ik zet in dit verhaal een paar van die middelpunten op een rijtje - voor mijn zoon, maar natuurlijk ook voor jullie. (Voor dit verhaal kijk ik alleen naar het Europese deel van Nederland, zonder de Caribische eilanden; met die eilanden erbij ligt alles weer anders.) Uiterste punten Voordat ik een aantal middelpunten langsloop, noem ik hier eerst de geografische extremen van Nederland. Rottumerplaat - Het noordelijkst gelegen punt van Nederland ligt op Rottumerplaat. Locatie: 53.556485, 6.492520 Bad Nieuweschans - Het oostelijkste punt van Nederland ligt bij Bad Nieuweschans (Groningen). Om precies te zijn bij grenspaal 196, bij de grensovergang naar Duitsland. Locatie: 53.180299, 7.227509 Klein-Kuttingen - Het zuidelijkste punt van Nederland ligt