Doorgaan naar hoofdcontent

De Prietstraat en de Boldermarkt - over de straatnamen die Marten Toonder bedacht voor zijn verhalen

Deze week werd het nieuws bekend dat men in Rotterdam een plein naar Marten Toonder gaat noemen. Rotterdam is daarmee de achtste plaats in Nederland waar een straat naar hem wordt genoemd. Toonder was de schepper van Tom Poes en Olivier B. Bommel, en het verbaast me eigenlijk dat er niet meer straten naar hen zijn genoemd. 

Er is maar één plaats in Nederland waar enkele straten zijn genoemd naar figuren uit de verhalen van Toonder en dat is de Stripheldenbuurt in Almere. Tom Poes heeft er een straat en Olivier B. Bommel een hof, en ook Wal Rus, Joost, Dorknoper en burgemeester Dirk Dickerdack zijn er vernoemd. Ze hadden ook nog Terpen Tijn, Bul Super, Wammes Waggel Okke Zielknijper, Simon Slagslager, Pastuiven Verkwil of Pee Pastinakel kunnen kiezen. En ook nog professor Zbygniew Prlwytzkofsky, maar die naam is misschien wat minder handig voor een straatnaam. Er zijn meerdere plekken in het land waar straten zijn genoemd naar figuren uit de verhalen van Annie M.G. Schmidt (zoals Floddertje en het Schaap Veronica) en in Geldrop is een hele wijk met straten die genoemd zijn naar figuren uit de verhalen van Tolkien. Wat mij betreft zouden de figuren van Toonder ook best vaker gebruikt mogen worden voor straatnamen.

Leuk. Maar misschien nog wel leuker is het om de straatnamen te gebruiken die Toonder zelf bedacht voor in zijn verhalen, de straatnamen van de stad Rommeldam en omgeving. Jenno Witsen heeft voor zijn Bommel Reisgids alle topografische namen verzameld die Toonder voor zijn verhalen bedacht. Op basis daarvan heeft hij de plattegrond van Rommeldam gereconstrueerd. Hij vond in totaal ook 25 straatnamen in de verhalen, genoeg om ergens in Nederland een wijk mee te vullen. Dat wordt dan een hele wijk met een Prietstraat, Gakkelstraat, Boldermarkt, Stadhuisplein, Museumplein, Gerard Ribbelstraat, Ellebooglaan, Koolplein, Gasdrift, Gierdreef en Halsstraat. Er zou een buurtje kunnen komen met enkele stegen, zoals de Sokkelsteeg, Ajuinsteeg, Sofsteeg, Slingersteeg, Vaaltsteeg, Teutsteeg. En wat mij betreft mogen er ook best nog wat andere geografische namen uit de verhalen bij zoals Bommelstein, Rommeldam, Gloombergen, Reigersbek, Steenheuvel, Poelbol, Heksterzwaag en Krabbezijl. Volgens mij wordt dat wel een leuke wijk!

Marten Toonder heeft genoeg mooie namen bedacht. Nu nog een geschikte plek vinden voor een wijk met Toonder-straatnamen.

Reacties

Sander zei…
De gemeente Zoeterwoude heeft weliswaar geen straat, maar wel een "kunstwerk" vernoemd: de Olivier B. Bommelbrug. Deze ligt, niet geheel ontoevallig, naast het enige echte Maarten Toonder museum aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude: http://www.bommelzolder.nl/ander
Willem zei…
Lammermoer, Ooikooi, Waaizander Stuifduinen, de Zwarte Drens. Er kan weer gebouwd worden. Straatnamen zat.
Rob Essers zei…
@Sander In mei 2011 is waarschijnlijk 'per ongeluk' een openbare ruimte van het type 'Weg' met de naam Olivier B. Bommelbrug (openbare ruimte ID 0638300000376513) in de woonplaats Zoeterwoude ingeschreven in de Basisregistratie(s) Adressen en Gebouwen (BAG). De naamgeving is met ingang van dezelfde datum ingetrokken.
Zie https://bagviewer.kadaster.nl/lvbag/bag-viewer/#?searchQuery=0638300000376513

Ruim een maand later is alsnog een openbare ruimte van het type 'Kunstwerk' met de naam Olivier B. Bommelbrug (openbare ruimte ID 0638300000376622) geregistreerd. Deze naamgeving met ingang van 10 november 2015 weer ingetrokken.
Zie https://bagviewer.kadaster.nl/lvbag/bag-viewer/#?searchQuery=0638300000376622

Met ingang van dezelfde datum heeft een openbare ruimte van het type 'Kunstwerk' de naam Lagerberg- en Olivier B. Bommelbrug (openbare ruimte ID 0638300000378086; Verkorte schrijfwijze Lagerberg- en Olivier B) gekregen. De nieuwe identificatiecode suggereert dat het om een andere brug gaat. Bij alleen een naamswijziging kan de 16-cijferige identificatiecode gehandhaafd worden. Dan is duidelijk dat het om hetzelfde object gaat.
Zie https://bagviewer.kadaster.nl/lvbag/bag-viewer/#?searchQuery=0638300000378086

Is het bord met de naam Olivier B. Bommelbrug geplaatst voor- of nadat de naamgeving is ingetrokken?
Zie https://goo.gl/maps/3nsmuFkhiRS2 (Street View - aug. 2015)
Zie https://goo.gl/maps/zdCiC3snAJ22 (Street View - jul. 2016)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vr

De Hudsonstraat - over een straat die helemaal niet bestaat. Of toch..?

Er is in Nederland een straat die niet bestaat, maar wel al vijftig jaar op allerlei kaarten staat. De straat is te zien op stadsplattegronden van Falk, stratenatlassen van de ANWB en bijvoorbeeld ook in Google Maps. Je kunt met die laatste zelfs de route naar die straat bepalen, terwijl de straat dus helemaal niet bestaat! Het gaat hier over de Hudsonstraat in Vlaardingen. In dit verhaal zal ik je uitleggen hoe deze wonderlijke situatie ontstaan is. Hoe het begon Eind jaren vijftig van de vorige eeuw werd in Vlaardingen nagedacht over een uitbreidingsplan in het gebied dat globaal tussen het treinstation Vlaardingen Centrum, de Buitenhaven en het Scheur ligt. In de raadsvergadering van 2 november 1962 stond de naamgeving van de straten in dit plan op de agenda. Het voorstel van burgemeester en wethouders begint als volgt: "Nu met de straataanleg en bebouwing van het uitbreidingsplan Maasboulevard is begonnen, dient ook de straatnaamgeving aldaar ter hand te worden genomen. Hoewel

Wie heeft de straatnamen van Monopoly gekozen?

De Barteljorisstraat, Neude, A-Kerkhof en de Kalverstraat. Iedereen kent de straatnamen uit het Monopoly-spel. Maar waarom hebben nou juist deze straatnamen een plekje in het spel gekregen? Waarom heeft men uit Rotterdam niet de Weena of de Lijnbaan gekozen, en voor Amsterdam de P.C. Hooftstraat? En waarom zitten Haarlem en Arnhem er wel in, en Maastricht en Eindhoven niet? Wie heeft dat allemaal bedacht? Voor de geschiedenis van het spel gaan we even helemaal terug naar 1904. Elizabeth Magie vroeg toen patent aan op het bordspel ' The Landlord's Game '. Geïnspireerd door dat spel liet Charles Darrow in 1934 in eigen beheer 5000 exemplaren van het spel 'Monopoly' maken en die waren binnen een jaar verkocht. Toen toonde Parker Brothers interesse om het spel in de Verenigde Staten uit te geven. Zij verkochten binnen een jaar meer dan een miljoen exemplaren. De populariteit van het spel bleef niet onopgemerkt en de Engelse firma Waddington kocht in 1936 de rechten

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la