Doorgaan naar hoofdcontent

Van de Heibloemsedijk naar de Heiblomsedijk - over straten die voorbij de gemeentegrens nét een beetje anders heten

Het is niet handig als in twee plaatsen die aan elkaar grenzen dezelfde straatnaam voorkomt. Dat kan namelijk wel eens verwarrend zijn waardoor de pizzakoerier of de ziekenwagen te laat komt. Maar bij een doorgaande weg van de ene plaats naar de andere kan het juist wel weer handig zijn als die in zijn geheel één naam heeft - mits er aan weerszijden van de grens maar verschillende huisnummers gebruikt zijn. Zo heeft men een paar jaar geleden in Delft de Provincialeweg hernoemd naar Prinses Beatrixlaan, omdat het verlengde van die weg in Rijswijk ook al zo heette. En in de volksmond werd het Delftse deel van die weg ook al vaak zo genoemd.


Het lukt niet altijd helemaal om een straat die door twee plaatsen loopt van begin tot eind dezelfde naam te geven. Het komt wel eens voor dat de straat bij het passeren van de gemeentegrens een net wat andere naam krijgt, met een iets andere spelling of een ander achtervoegsel. Ik zet een paar voorbeelden op een rij:

  • In Heeswijk-Dinther ligt de Heibloemsedijk. Bij de grens met Berlicum gaat die naadloos over in de Heiblomsedijk. Dat zal toch wel dezelfde bloem zijn? [bekijk op de kaart]
  • Tussen Bunschoten-Spakenburg en Nijkerk ligt een buurtschap dat in de gemeente Bunschoten Bonte Poort heet en in de gemeente Nijkerk Bontepoort. Er loopt één straat door het buurtschap en bij de gemeentegrens wijzigt de straatnaam ook van Bonte Poort naar Bontepoort. Ook bijzonder: die gemeentegrens is ook meteen een provinciegrens met aan de ene kant Utrecht en de aan de andere kant Gelderland.
  • Ten westen van Zaltbommel ligt tussen de weiden en akkers de Middelsteeg. De weg loopt door op grondgebied van Bruchem, maar heet daar ineens Middelstraat. Bruchem is tegenwoordig onderdeel van Zaltbommel, maar hoorde daarvoor bij de gemeente Kerkwijk. Ik heb begrepen dat die gemeente ooit in alle straatnamen het achtervoegsel -steeg door -straat heeft vervangen. En Zaltbommel ging daar blijkbaar niet in mee. [bekijk op de kaart]
  • In Voorhout staat aan de Teylingerlaan de Ruïne van Teylingen (in het buurtschap Teijlingen om precies te zijn). Die laan loopt door in het buurdorp Sassenheim en heet daar Teijlingerlaan. En dat ligt dus allemaal in de gemeente Teylingen.
  • De Laan van Nieuw Oosteinde is een belangrijke weg tussen Voorburg en Den Haag. Als je de gemeentegrens passeert, heet de weg in Den Haag ineens Laan van Nieuw Oost-Indië. Dat lijkt er best op, maar het is toch nét twee lettertjes anders. [lees meer] [bekijk op de kaart]
  • Ten zuiden van Hilversum loopt door de bossen een oude weg: de Noodweg. Bij de grens met Loosdrecht zit er een kleine knik in de weg, waarna de weg verder loopt als Nootweg. Een Noodweg en een Nootweg... dat kan toch geen toeval zijn? [lees meer] [bekijk op de kaart]
  • In Klaaswaal en Westmaas hebben ze net iets anders gedaan. Op de grens van de twee dorpen loopt een weg, met parallel daaraan een ventweg. De weg ligt op het grondgebied van Westmaas en heet daar Smidsweg, met een d. De ventweg ligt in Klaaswaal en heet daar Smitsweg, met een t. [bekijk op de kaart]
  • En dan is het nog maar een kleine stap naar de Nieuwstraat in Kerkrade. De straat is vormt de grens met Duitsland en is dus niet alleen een gemeentegrens. De bewoners van de Nieuwstraat hebben daardoor overburen die Neustraße als straatnaam gebruiken. [bekijk op de kaart]

Er zijn vast nog veel meer van dit soort 'grensgevallen'. Voeg ze gerust toe in een reactie onder dit artikel.


Reacties

Rutger zei…
Bussumergrind/tweg, Hilversum-bussum
Unknown zei…
In Bunschoten Bonte Poort, maar in Nijkerk Bontepoort https://nl.wikipedia.org/wiki/Bonte_Poort
Josephine zei…
Twelloseweg in Deventer/ Steenenkamer. De ene kant is Deventer , de andere kant Steenenkamer maar de nummers zijn dubbel: er zijn dus twee nummers 19 ( voorbeeld) Buitengewoon lastig voor post en pakjes. Ik moest mijn kleindochter halen bij een vriendinnetje op nr 19 Fout, er was 200 meter verderop nog een nr 19.
Rob Essers zei…
- De St. Jacobsweg (openbare ruimte ID 0268300000001626) in de woonplaats Nijmegen sluit naadloos aan op de Sint Jacobsweg (openbare ruimte ID 0252300000000103) in de woonplaats Malden.
- De naam Ooysedijk (openbare ruimte ID 0268300000001428) in de woonplaats Nijmegen verandert op de grens van de woonplaats Ooij in Ooijse Bandijk (openbare ruimte ID 0282300000000110).
- Bij de Vossenpelssestraat (openbare ruimte ID 0268300000000431) in de woonplaats Lent ligt de gemeentegrens deels op de as van de weg; het weggedeelte in de woonplaats Bemmel heet Vossenpels (openbare ruimte ID 1705300000000279).
- De Griftdijk (openbare ruimte ID 0268300000000342) in de woonplaats Nijmegen gaat aan de zuidkant over in de Griftdijk Noord (openbare ruimte ID 0268300000000410) in de woonplaats Lent.
Anoniem zei…
De Skieding/De Scheiding, bij de A7 nabij Frieschepalen. Weg ligt precies op de grens Groningen/Fryslân. De Friese kant is logischerwijs Friestalig, de Groninger kant is Nederlandstalig.

Een ander voorbeeld is De Swette op de grens Feanwâlden/Noardburgum. Hoewel op de bordjes overal De Swette staat, heet de weg volgens de BAG in Feanwâlden De Swette en in Noardburgum De Zwette. Mogelijke verklaring hiervoor: Feanwâlden ligt in het volledig Friestalige Dantumadiel, Noardburgum ligt in Tytsjerksteradiel waar alle plaatsnamen Friestalig zijn, maar straatnamen wisselend Nederlands/Fries.

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wie heeft de straatnamen van Monopoly gekozen?

De Barteljorisstraat, Neude, A-Kerkhof en de Kalverstraat. Iedereen kent de straatnamen uit het Monopoly-spel. Maar waarom hebben nou juist deze straatnamen een plekje in het spel gekregen? Waarom heeft men uit Rotterdam niet de Weena of de Lijnbaan gekozen, en voor Amsterdam de P.C. Hooftstraat? En waarom zitten Haarlem en Arnhem er wel in, en Maastricht en Eindhoven niet? Wie heeft dat allemaal bedacht? Voor de geschiedenis van het spel gaan we even helemaal terug naar 1904. Elizabeth Magie vroeg toen patent aan op het bordspel ' The Landlord's Game '. Geïnspireerd door dat spel liet Charles Darrow in 1934 in eigen beheer 5000 exemplaren van het spel 'Monopoly' maken en die waren binnen een jaar verkocht. Toen toonde Parker Brothers interesse om het spel in de Verenigde Staten uit te geven. Zij verkochten binnen een jaar meer dan een miljoen exemplaren. De populariteit van het spel bleef niet onopgemerkt en de Engelse firma Waddington kocht in 1936 de rechten o

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van