Doorgaan naar hoofdcontent

Hoe straatnamen bij ambassades als diplomatieke wapens worden ingezet

Zo af en toe worden er politieke discussies gevoerd waarin ook straatnaamgeving een rol speelt. Over straatnamen die verwijzen naar ons koloniale verleden bijvoorbeeld. Onlangs pleitte D66 er in Rotterdam nog voor dat er minder straten naar ‘witte mannen’ genoemd moeten worden. Ook in de internationale politiek worden straatnamen soms als diplomatiek wapen ingezet. En dan vooral de namen van straten waar ambassades zijn gevestigd.

De Russische ambassade in Washington DC zit aan de Wisconsin Avenue. Het stadsbestuur van Washington heeft echter in januari van dit jaar besloten om het stuk straat waar de ambassade aan gevestigd is om te dopen tot Boris Nemtsov Plaza. En dat is natuurlijk geen toeval. Boris Nemtsov was een Russische politicus die streed tegen corruptie en vooral ook tegen Poetin. Hij werd in 2015 in de buurt van het Kremlin vermoord, waarna iedereen meteen dacht aan een politieke afrekening. In Rusland waren ze vanzelfsprekend helemaal niet blij met die nieuwe straatnaam, dus daar denken ze inmiddels na over een nieuwe naam voor de straat van de Amerikaanse ambassade in Moskou. Het was overigens niet de eerste keer dat ze in Washington een straatnaam benoemen om de Russen te pesten. In 1984 werd bij de Sovjet-ambassade een plein genoemd naar een andere Russische dissident: het Sacharov-plein.

De ambassade van de Verenigde Arabische Emiraten in Turkije kreeg onlangs ook een nieuwe straatnaam. De aanleiding daarvoor was een tweet van de minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Arabische Emiraten. In die tweet werd gesuggereerd dat de Turkse Ottomanen een eeuw geleden de heilige plaats Medina hadden geplunderd. De Turken reageerden woedend, want de Ottomanen hadden tijdens de Eerste Wereldoorlog die stad juist verdedigd! Dat gebeurde onder aanvoering van commandant Fahreddin Pasha. Ze besloten de naam van de straat in Ankara waar de ambassade is gevestigd om te dopen. Die straat werd hernoemd naar die commandant: Fahreddin Paşa Sokağı (Fahreddin Pashastraat).

Ook de Amerikaanse ambassade in Ankara kreeg onlangs een nieuwe straatnaam. De ambassade zat aan de Nevzat Tandoğan Caddesi, genoemd naar een voormalige gouverneur van Ankara. Maar vanaf nu heeft de ambassade Olijftak als straatnaam. Aanleiding voor deze naamsverandering is de steun van de Verenigde Staten aan de Syrisch-Koerdische militie in Syrië. Olijftak klinkt nog best vredelievend, maar de naam is afgeleid van de operatie van het Turkse leger tegen de Koerden die 'Operatie Olijftak' heet.

Misschien dat binnenkort ook de Nederlandse ambassade een nieuw adres krijgt. Onlangs besloot de Tweede Kamer namelijk om de Armeense genocide te erkennen. Het gaat daarbij om de moord op honderdduizenden Armeniërs in 1915. Volgens de Turkse regering was er helemaal geen sprake van een geplande volkerenmoord, maar was er sprake van een oorlogssituatie. Toen de Duitsers in 2016 de Armeense genocide erkenden, leidde dat ook tot een diplomatieke rel. In Turkije is nu gesuggereerd om de straat waar de Nederlandse ambassade zit te hernoemen van Hollanda Caddesi (Nederlandstraat) naar Hocalı Caddesi. Hocali (of Xocalı) is een plaats in Azerbeidzjan waar Armeense militairen in 1992 een genocide pleegden. Ingewikkeld allemaal.

Een cadeautje
In Nederland doen we gelukkig nog niet mee aan deze straatnamenstrijd. Integendeel. Met de verhuizing van de Amerikaanse ambassade van Den Haag naar Wassenaar moest er ook een nieuwe naam komen voor de straat waar het nieuwe gebouw zou komen te staan. Die weg heet nu John Adams Park. John Adams stond aan de wieg van de Amerikaanse Onafhankelijkheidsverklaring en werd in 1797 de tweede president van de Verenigde Staten. Hij was ook nog eens een paar jaar gezant van de Verenigde Staten in Nederland. Dat de weg bij de ambassade naar hem genoemd is, was dus meer een cadeau dan een politieke pesterij.

Reacties

René zei…
De Amerikaanse ambassade in Kameroen heeft Rosa Parks Avenue als adres. Dat is vast ook geen toeval.
Anoniem zei…
De Britse ambassade in Teheran (Iran) zit aan de Bobby Sands-straat. Bobby Sands was lid van de IRA...
Twitter zei…
Tijdens de Vietnamoorlog plaagde het communistisch gemeentebestuur van Calcutta de Amerikanen al met een straat die Ho Chi Minh Sarani heet.

Populaire posts van deze blog

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

Van Nummer naar Klokhúsdyk - over Nederlandse plaatsen die maar één straatnaam hebben

In een stad waar regelmatig nieuwe buurten en wijken worden gebouwd, kun je af en toe helemaal los gaan bij het vaststellen van nieuwe straatnamen. Maar stel dat je een plaats hebt met maar één straat, wat voor naam geef je die dan? Noem je die straat gewoon naar de plaats zelf, naar iets uit de omgeving of misschien naar iemand die je leuk vindt? Denk goed na, want je mag dus maar één ding kiezen... Dat soort dingen vraag ik me dus soms af. Het is makkelijk om er antwoorden bij te vinden, want in de BAG staan maar 24 woonplaatsen waarvoor officieel niet meer dan één straatnaam is geregistreerd. Daarvan liggen er vijftien in Friesland, zes in Drenthe en ook eentje in Groningen, Noord-Holland en Utrecht. Ik vond in deze plaatsen zes verschillende soorten straatnamen. Vererving - In 1e Exloërmond, Balloërveld, Eleveld, Geelbroek, Oranje, Húns, Leons, Oudezijl, Noordeinde en Ossenwaard heet de enige straat gewoon precies net zoals de plaats. Daar heten de straten dus ook 1e Exloërmond, B

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

De hoge heren van Hoogerheide - op zoek naar de grootste plaats in Nederland waar niet één straat naar een vrouw genoemd is

De laatste jaren wordt er veel gesproken over de man/vrouw-verdeling in straatnamenland. Van alle straten die naar personen genoemd zijn, is een grote meerderheid naar mannen genoemd en dat is natuurlijk niet eerlijk. Met moties en petities krijgen gemeentes de opdracht om meer straten naar vrouwen te noemen. Dat riep bij mij de vraag op: wat is de grootste plaats in Nederland waar nog steeds niet één straat naar een vrouw genoemd is? Zoektocht Nederland heeft ruim 2.000 plaatsen met in totaal ongeveer 250.000 straatnamen. Het is ondoenlijk om die plaatsen stuk voor stuk langs te gaan om te kijken of er ergens toch in ieder geval één straat naar een vrouw genoemd is. Om te beginnen heb ik alle plaatsen met minder dan 150 straatnamen van de lijst verwijderd - je moet ergens een streep trekken. Zo hield ik nog 398 plaatsen over. Vervolgens heb ik alle plaatsen uit te lijst verwijderd waar een straat naar Wilhelmina, Juliana of Beatrix genoemd is. Dat zijn de meest vernoemde vrouwen in Ne