Doorgaan naar hoofdcontent

Een straatnaambord met drie keer woordwaarde

Het is altijd mooi om straatnamen te noemen naar historische gebeurtenissen die in de directe omgeving hebben plaatsgevonden. Straatnamen die een relatie hebben met de locatie. En als het met de straatnaam niet lukt, kun je het altijd nog met het straatnaambordje proberen. Dat gebeurde in Jackson Heights, een buurt in New York waar ooit Scrabble werd uitgevonden.

Scrabble is in 1938 bedacht door de architect Alfred Mosher Butts. Hij had tijdens de Grote Depressie zijn baan verloren en besloot zijn vrije tijd te besteden aan het verzinnen van een nieuw spel. Hij combineerde het oplossen van kruiswoordpuzzels met het maken van anagrammen en voegde er een gelukselement aan toe. Om te bepalen in welke verhouding de verschillende letters in het spel moesten zitten, bestudeerde hij de voorpagina van de New York Times grondig. Butts besloot wel om er wat minder S'en in te stoppen, gewoon om het wat moeilijker te maken. En hij voegde de karakteristieke letterwaardes toe. Het bleek echter nog niet zo makkelijk om het spel verkocht te krijgen, zelfs niet toen eind jaren veertig zakenman James Brunot met de plannen aan de slag ging. In 1953 kreeg Jack Strauss (directeur van Macy's) het idee onder ogen. Hij bedacht tijdens zijn vakantie een marketingplan, en dat was het begin van het grote succes. Inmiddels zijn er wereldwijd meer dan 100 miljoen exemplaren van het spel verkocht.

Het wereldberoemde Scrabble-spel is dus in Jackson Heights uitgevonden. Er is helaas geen Scrabble Street in Jackson Heights, maar in 1995 werd er wel een bijzonder straatnaambord geplaatst om de speciale plek te eren. Op het kruispunt van 35th Avenue en 81st Street - dicht bij de plek waar Butts in 1938 zijn uitvinding deed - werd een nieuw straatnaambord opgehangen. Op zich gewoon een standaard bruin straatnaambord zoals ook voor de andere straten in de buurt gebruikt werd. Maar op dit bord werd voor iedere letter van de straatnaam de letterwaarde weergegeven, net als op de Scrabble-stenen: 35T1H4 A1V4E1N1U1E1.

Het is niet bekend wie het bord met de Scrabble-waardes precies heeft opgehangen, maar dat deed er verder niet toe want alle omwonenden waren er blij mee. Net zo mysterieus als het in 1995 verscheen, verdween het geliefde bord in 2008 echter weer. Wie het bord heeft verwijderd, is onbekend. Het ligt voor de hand dat een spelletjesliefhebber het bord heeft gestolen. Op een weblog suggereerde iemand dat het straatnaambord waarschijnlijk is verplaatst naar een hoek met driemaal woordwaarde. Jarenlang moesten de bewoners van Jackson Heights het zonder hun speciale straatnaambord doen.

Maar dat gaat nu veranderen. Na drie jaar heeft men besloten dat op de plek waar ruim zeventig jaar geleden het Scrabble-spel werd uitgevonden weer een nieuw bord zal worden opgehangen. Dat werd tijd. Het is nog onbekend of het net zo'n bord wordt als er sinds 1995 heeft gehangen: een standaard bruin bord met de letterwaardes als subtiel detail. Er zijn mensen die hopen dat het een heel speciaal bord wordt, met de letters op Scrabble-blokjes. Maar die keuze is aan ontwerper Massimo Vignelli. Eind dit jaar zullen we het weten, want dan wordt het nieuwe bord opgehangen.

Reacties

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wie heeft de straatnamen van Monopoly gekozen?

De Barteljorisstraat, Neude, A-Kerkhof en de Kalverstraat. Iedereen kent de straatnamen uit het Monopoly-spel. Maar waarom hebben nou juist deze straatnamen een plekje in het spel gekregen? Waarom heeft men uit Rotterdam niet de Weena of de Lijnbaan gekozen, en voor Amsterdam de P.C. Hooftstraat? En waarom zitten Haarlem en Arnhem er wel in, en Maastricht en Eindhoven niet? Wie heeft dat allemaal bedacht? Voor de geschiedenis van het spel gaan we even helemaal terug naar 1904. Elizabeth Magie vroeg toen patent aan op het bordspel ' The Landlord's Game '. Geïnspireerd door dat spel liet Charles Darrow in 1934 in eigen beheer 5000 exemplaren van het spel 'Monopoly' maken en die waren binnen een jaar verkocht. Toen toonde Parker Brothers interesse om het spel in de Verenigde Staten uit te geven. Zij verkochten binnen een jaar meer dan een miljoen exemplaren. De populariteit van het spel bleef niet onopgemerkt en de Engelse firma Waddington kocht in 1936 de rechten o

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

Op hoerenjacht met drie groene eikels en een vette knol - de bijzondere straatnamen van Enkhuizen

In lijstjes met bijzondere of vreemde straatnamen kom je vaak dezelfde namen tegen. De Dubbeleworststeeg in Amsterdam bijvoorbeeld, of de Eendekotsweg in Gapinge. Opvallend is dat er in die lijstjes altijd wel één of meer straatnamen uit Enkhuizen staan, zoals de Hoerejacht of Tussen Hel en Vagevuur . Hoe komt Enkhuizen aan die bijzondere straatnamen? Enkhuizen is een eeuwenoud stadje. Zeshonderd jaar geleden was het een haven- en vissersdorp aan de Zuiderzee. In 1356 kreeg het stadsrechten. Aan het eind van de middeleeuwen werden er havens gegraven en men legde vestingwerken aan. Dat leidde tot een bloeitijd in de zeventiende eeuw: Enkhuizen had toen een eigen kamer van de VOC en het had de grootste haringvloot van de Nederlanden. In die tijd ontstonden straatnamen nog in de volksmond; straten werden genoemd naar een opvallend kenmerk zoals een groot gebouw, de handel die er werd gedreven of een afbeelding op een uithangbord. De Breedstraat was gewoon een opvallend 'breede&#