Doorgaan naar hoofdcontent

Een straatnaambord met drie keer woordwaarde

Het is altijd mooi om straatnamen te noemen naar historische gebeurtenissen die in de directe omgeving hebben plaatsgevonden. Straatnamen die een relatie hebben met de locatie. En als het met de straatnaam niet lukt, kun je het altijd nog met het straatnaambordje proberen. Dat gebeurde in Jackson Heights, een buurt in New York waar ooit Scrabble werd uitgevonden.

Scrabble is in 1938 bedacht door de architect Alfred Mosher Butts. Hij had tijdens de Grote Depressie zijn baan verloren en besloot zijn vrije tijd te besteden aan het verzinnen van een nieuw spel. Hij combineerde het oplossen van kruiswoordpuzzels met het maken van anagrammen en voegde er een gelukselement aan toe. Om te bepalen in welke verhouding de verschillende letters in het spel moesten zitten, bestudeerde hij de voorpagina van de New York Times grondig. Butts besloot wel om er wat minder S'en in te stoppen, gewoon om het wat moeilijker te maken. En hij voegde de karakteristieke letterwaardes toe. Het bleek echter nog niet zo makkelijk om het spel verkocht te krijgen, zelfs niet toen eind jaren veertig zakenman James Brunot met de plannen aan de slag ging. In 1953 kreeg Jack Strauss (directeur van Macy's) het idee onder ogen. Hij bedacht tijdens zijn vakantie een marketingplan, en dat was het begin van het grote succes. Inmiddels zijn er wereldwijd meer dan 100 miljoen exemplaren van het spel verkocht.

Het wereldberoemde Scrabble-spel is dus in Jackson Heights uitgevonden. Er is helaas geen Scrabble Street in Jackson Heights, maar in 1995 werd er wel een bijzonder straatnaambord geplaatst om de speciale plek te eren. Op het kruispunt van 35th Avenue en 81st Street - dicht bij de plek waar Butts in 1938 zijn uitvinding deed - werd een nieuw straatnaambord opgehangen. Op zich gewoon een standaard bruin straatnaambord zoals ook voor de andere straten in de buurt gebruikt werd. Maar op dit bord werd voor iedere letter van de straatnaam de letterwaarde weergegeven, net als op de Scrabble-stenen: 35T1H4 A1V4E1N1U1E1.

Het is niet bekend wie het bord met de Scrabble-waardes precies heeft opgehangen, maar dat deed er verder niet toe want alle omwonenden waren er blij mee. Net zo mysterieus als het in 1995 verscheen, verdween het geliefde bord in 2008 echter weer. Wie het bord heeft verwijderd, is onbekend. Het ligt voor de hand dat een spelletjesliefhebber het bord heeft gestolen. Op een weblog suggereerde iemand dat het straatnaambord waarschijnlijk is verplaatst naar een hoek met driemaal woordwaarde. Jarenlang moesten de bewoners van Jackson Heights het zonder hun speciale straatnaambord doen.

Maar dat gaat nu veranderen. Na drie jaar heeft men besloten dat op de plek waar ruim zeventig jaar geleden het Scrabble-spel werd uitgevonden weer een nieuw bord zal worden opgehangen. Dat werd tijd. Het is nog onbekend of het net zo'n bord wordt als er sinds 1995 heeft gehangen: een standaard bruin bord met de letterwaardes als subtiel detail. Er zijn mensen die hopen dat het een heel speciaal bord wordt, met de letters op Scrabble-blokjes. Maar die keuze is aan ontwerper Massimo Vignelli. Eind dit jaar zullen we het weten, want dan wordt het nieuwe bord opgehangen.

Reacties

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

Een fietspad voor een wielrenkampioen - over het Annemiek van Vleutenpad in Vleuten

Tijdens het WK Wielrennen in Wollongong werd Annemiek van Vleuten wereldkampioen. Het was de bekroning van een prachtig sportjaar waarin ze eerder ook al de Giro, de Tour en de Vuelta had gewonnen. Het was voor raadslid Cees Bos van Stadsbelang Utrecht reden voor een oproep om nou eindelijk eens een straat in Utrecht naar Van Vleuten te noemen. Zo'n grote sportvrouw - in 1982 geboren in Vleuten (gemeente Utrecht) - verdient toch een mooie straat in de stad? Wat het raadslid niet wist, is dat eerder dit jaar al een pad in Vleuten naar Annemiek van Vleuten is genoemd. In juli 2021 had Stadsbelang Utrecht samen met de VVD ook al opgeroepen om een pad naar Van Vleuten te noemen. Ze had toen net een gouden en een zilveren medaille gewonnen op de Olympische Spelen in Tokio. Het college van B&W reageerde daarop wat terughoudend dat ze eerst eens advies wilden inwinnen. Op zich verrassend, want eerder werden in Utrecht ook al de sporters Anton Geesink, Jochem Uytdehaage, Dafne Schippe