Doorgaan naar hoofdcontent

Veltman, Crutzen, Collins, Haitink, Sondheim, Tutu - er zijn niet eerder zo veel mensen in één jaar overleden waar al een straat naar genoemd was

In het algemeen worden er geen straten genoemd naar levende personen, maar een enkele keer wordt er toch een uitzondering gemaakt op die regel. Bijvoorbeeld wanneer iemand een héél bijzondere prestatie heeft verricht. Hoewel personen dus meestal pas na hun overlijden een straatnaam krijgen, zijn er in 2021 maar liefst zes personen overleden waar in Nederland al een straat naar genoemd was - en misschien zelfs wel zeven. Dat moet wel een record zijn!

Drie Nobelprijswinnaars, een astronaut, een dirigent en een componist:

  1. Op 4 januari 2021 overleed de natuurkundige Martin Veltman. Hij kreeg in 1999 - samen met zijn promovendus Gerard 't Hooft – de Nobelprijs voor de Natuurkunde 'voor het ophelderen van de kwantumstructuur van de elektrozwakke interacties in de natuurkunde'. In zijn geboorteplaats Waalwijk werd een paar jaar geleden de Prof. Veltmanweg aangelegd, als klein zijstraatje van de Prof. van 't Hoffweg
  2. Op 28 januari 2021 overleed de meteoroloog Paul Crutzen. Hij kreeg in 1995 - samen met Frank Rowland en Mario Molina - de Nobelprijs voor de Scheikunde voor de ontdekking van de chemicaliën die een rol spelen bij de aantasting van de ozonlaag. In De Bilt ligt aan de rand van een wijk waar meerdere Nobelprijswinnaars vernoemd zijn de Prof. dr. P.J. Crutzenlaan.
  3. Op 28 april 2021 overleed de Amerikaanse astronaut Michael Collins. Hij was in 1969 de bestuurder van de commandomodule die rond bleef vliegen terwijl zijn collega's Neil Armstrong en Buzz Aldrin als eerste mensen op de maan rondliepen. Er werden in Nederland meerderde straten naar hem genoemd waaronder de Michael Collinsstraat in Holtum, maar verder ook in Berghem, Hilvarenbeek, IJsselstein, Landgraaf, Loon op Zand, Melick en Urmond. Eerder dit jaar schreef ik naar aanleiding van zijn overlijden een stuk over straatnamen voor ruimtevaartpioniers
  4. Op 21 oktober 2021 overleed dirigent Bernard Haitink. Hij was ruim 25 jaar chef-dirigent en sinds 1999 ook eredirigent van het Koninklijk Concertgebouworkest in Amsterdam. Haitink wordt gezien als een van de grootste dirigenten - misschien wel ter wereld. In Leiderdorp heeft men een buurtje met straten die naar dirigenten genoemd zijn en daar ligt ook de Bernard Haitinkstraat.
  5. Op 26 november 2021 overleed de Amerikaanse componist en tekstschrijver Stephen Sondheim. Hij is vooral bekend van zijn baanbrekende werk aan musicals, waaronder West Side Story, A Little Night Music en Sweeney Todd. In de Utrechtse wijk Leidsche Rijn ligt een Stephen Sondheimhof, in een buurt waar alle straten naar componisten en musici zijn vernoemd.
  6. Op 26 december 2021 overleed de Zuid-Afrikaanse bisschop Desmond Tutu. Hij was een bekende mensenrechtenactivist. In 1984 kreeg hij de Nobelprijs voor de Vrede voor zijn rol in de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Een paar jaar later kreeg Delft een Tutustraat, niet ver van de Mandelastraat en de Bikolaan.

En dan overleed over 24 augustus 2021 ook nog Charlie Watts, sinds 1963 de drummer van de Rolling Stones. Naar hem persoonlijk is geen straat genoemd, maar zowel in Almere als in Lent is wel een Rolling Stonesstraat. Watts zouden we nog als zevende mee kunnen tellen in deze lijst.

Zo veel reeds vernoemde overledenen. Ja, 2021 was een bijzonder jaar.
Reacties

Anoniem zei…
De nieuwe burgemesterster heeft al een straatnaam voordat ze is afgezwaaid:
https://ximaar.wordpress.com/2021/09/26/sep-26-van-wanten-of-voorkennis/

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wie heeft de straatnamen van Monopoly gekozen?

De Barteljorisstraat, Neude, A-Kerkhof en de Kalverstraat. Iedereen kent de straatnamen uit het Monopoly-spel. Maar waarom hebben nou juist deze straatnamen een plekje in het spel gekregen? Waarom heeft men uit Rotterdam niet de Weena of de Lijnbaan gekozen, en voor Amsterdam de P.C. Hooftstraat? En waarom zitten Haarlem en Arnhem er wel in, en Maastricht en Eindhoven niet? Wie heeft dat allemaal bedacht? Voor de geschiedenis van het spel gaan we even helemaal terug naar 1904. Elizabeth Magie vroeg toen patent aan op het bordspel ' The Landlord's Game '. Geïnspireerd door dat spel liet Charles Darrow in 1934 in eigen beheer 5000 exemplaren van het spel 'Monopoly' maken en die waren binnen een jaar verkocht. Toen toonde Parker Brothers interesse om het spel in de Verenigde Staten uit te geven. Zij verkochten binnen een jaar meer dan een miljoen exemplaren. De populariteit van het spel bleef niet onopgemerkt en de Engelse firma Waddington kocht in 1936 de rechten o

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van