Doorgaan naar hoofdcontent

Over straatnamen voor olympische helden - tijd om de balans op te maken

De meeste mensen zijn na de Olympische Spelen geïnteresseerd in de medaille-oogst van de Nederlandse sporters. Maar ik ben zelf altijd meer nieuwsgierig naar de straatnamenoogst: zijn er nog olympische helden die voor hun prestaties geëerd worden met een straatnaam? Het is al jarenlang een trend om goudenmedaillewinnaars te eren met een straatnaam. Na de Zomerspelen in Rio twee jaar geleden was die eer voor Elis Ligtlee (een plein in Eerbeek) en Sanne Wevers (een rotonde in Oldenzaal). Hoe zit het met de winnaars van gouden medailles bij de Winterspelen in Pyeongchang? De meeste huldigingen zijn inmiddels achter de rug, dus het is tijd om de balans op te maken.

De trend om olympische kampioenen te eren met een straatnaam lijkt tot nu toe vooral voor zomersporters te gelden. Schaatser Jochem Uytdehaage is eigenlijk de enige wintersporter die bij de huldiging al een straatnaam kreeg. Na de Winterspelen van 2002 - waar hij tweemaal goud won - werd een plantsoen in zijn geboortewijk tot Jochem Uytdehaageplantsoen gedoopt. Er zijn ook wel straten genoemd naar Sjoukje Dijkstra, Ard Schenk en Kees Verkerk, maar die kregen hun straten niet direct na de spelen waar ze gouden wonnen maar pas veel later.

Bij de Winterspelen van dit jaar hebben zeven Nederlandse sporters een gouden medaille gewonnen: de shorttrackster Suzanne Schulting en de schaatsers Carlijn Achtereekte, Sven Kramer, Jorien ter Mors, Kjeld Nuis, Ireen Wüst en Esmee Visser. Zeven keer kans op een straatnaam dus. Suzanne Schulting kreeg bij haar huldiging op het Pipegaelsgeaplein in Tijnje een paar Friese doorlopers cadeau. Esmee Visser kreeg in Beinsdorp door de burgemeester een gouden sportmedaille uitgereikt. Ireen Wüst voegde tijdens deze Winterspelen een gouden en twee zilveren medailles toe aan haar indrukwekkende verzameling. Na de vorige Winterspelen in 2014 was Wüst al benoemd tot ereburger van Goirle; afgelopen week kreeg ze bij de huldiging te horen dat ze in dat dorp een standbeeld krijgt. Bij de huldiging van Kjeld Nuis in Emmen was zijn straat omgedoopt tot Kjeld Nuislaan, met heuse straatnaambordjes aan het begin van de straat. Maar dat bleek slechts een tijdelijke hernoeming te zijn voor tijdens de feestelijkheden. Waarschijnlijk zijn die bordjes inmiddels al weer weg, of hangen ze bij Nuis binnen aan de muur. Sven Kramer is nog niet gehuldigd, omdat hij zich na de Winterspelen rustig wil voorbereiden op het aanstaande WK.

De huldiging van Jorien ter Mors in Enschede volgt aanstaande vrijdag. Zij moest eerst nog het WK Sprint schaatsen, waar ze ook nog wereldkampioen werd. Zou dat haar kansen op een straatnaam vergroten? In Enschede hebben ze al een Morsweg, een Remorsstraat, een Morsestraat en een Josinkmorsplein... misschien dat het wel te verwarrend is als daar nog een straat voor Jorien ter Mors bij komt, maar een plantsoen of rotonde zou toch moeten kunnen.

Ik heb het mooiste tot het laatst bewaard. Carlijn Achtereekte werd bij haar huldiging in Lettele feestelijk rondgereden op een grote houten schaats. Ze kreeg een speciaal voor haar ontworpen gouden ring, een zilveren erepenning, een dinerbon en een cheque, en ze werd benoemd tot ereburger van Deventer. Allemaal mooi, maar het mooiste moet nog komen: het plein voor het Kulturhus in Lettele kreeg de naam Carlijnplein! De gemeente heeft de straatnaam overigens nog niet officieel geregistreerd, maar misschien dat dat er door alle drukte rondom de huldiging simpelweg nog niet van gekomen is. Het Carlijnplein - daarmee is ze de tweede wintersporter die direct na de spelen een eigen straatnaam krijgt.Update!
Inmiddels is ook shorttrackster Yara van Kerkhof gehuldigd in Zoetermeer. Ze won in Pyeongchang een zilveren medaille op de 500 meter en samen met de Oranje-ploeg ook nog brons op de relay. Ze kreeg een aantal cadeaus, maar het mooiste cadeau was natuurlijk een straatnaambord met de tekst Yara van Kerkhofplaats. Dat is de nieuwe naam van de plaats voor het clubhuis van de IJsvereniging Zoetermeer. Daarmee is zij dus de derde wintersporter die direct na de spelen een eigen straatnaam krijgt.


Reacties

GvB zei…
René, leuk artikel. Echter, twee correcties:

1) Maar dat bleek slechts om een tijdelijke hernoeming te zijn voor tijdens de feestelijkheden.

Ofwel om verwijderen, ofwel te zijn vervangen door te gaan.

2) Enscheden vervangen door Enschede.

Dinx zei…
Ik heb geen idee waar je het over hebt, GvB. Maar toch bedankt voor de melding. ;-)
GvB zei…
Geen idee? Dat lijkt me stug. Je hebt de correcties netjes aangebracht.
Bedankt.
Dinx zei…
Jahaa GvB, er stond een smiley achter. Jammer dat je de knipoog niet begreep.

Populaire posts van deze blog

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

Van Nummer naar Klokhúsdyk - over Nederlandse plaatsen die maar één straatnaam hebben

In een stad waar regelmatig nieuwe buurten en wijken worden gebouwd, kun je af en toe helemaal los gaan bij het vaststellen van nieuwe straatnamen. Maar stel dat je een plaats hebt met maar één straat, wat voor naam geef je die dan? Noem je die straat gewoon naar de plaats zelf, naar iets uit de omgeving of misschien naar iemand die je leuk vindt? Denk goed na, want je mag dus maar één ding kiezen... Dat soort dingen vraag ik me dus soms af. Het is makkelijk om er antwoorden bij te vinden, want in de BAG staan maar 24 woonplaatsen waarvoor officieel niet meer dan één straatnaam is geregistreerd. Daarvan liggen er vijftien in Friesland, zes in Drenthe en ook eentje in Groningen, Noord-Holland en Utrecht. Ik vond in deze plaatsen zes verschillende soorten straatnamen. Vererving - In 1e Exloërmond, Balloërveld, Eleveld, Geelbroek, Oranje, Húns, Leons, Oudezijl, Noordeinde en Ossenwaard heet de enige straat gewoon precies net zoals de plaats. Daar heten de straten dus ook 1e Exloërmond, B

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

De hoge heren van Hoogerheide - op zoek naar de grootste plaats in Nederland waar niet één straat naar een vrouw genoemd is

De laatste jaren wordt er veel gesproken over de man/vrouw-verdeling in straatnamenland. Van alle straten die naar personen genoemd zijn, is een grote meerderheid naar mannen genoemd en dat is natuurlijk niet eerlijk. Met moties en petities krijgen gemeentes de opdracht om meer straten naar vrouwen te noemen. Dat riep bij mij de vraag op: wat is de grootste plaats in Nederland waar nog steeds niet één straat naar een vrouw genoemd is? Zoektocht Nederland heeft ruim 2.000 plaatsen met in totaal ongeveer 250.000 straatnamen. Het is ondoenlijk om die plaatsen stuk voor stuk langs te gaan om te kijken of er ergens toch in ieder geval één straat naar een vrouw genoemd is. Om te beginnen heb ik alle plaatsen met minder dan 150 straatnamen van de lijst verwijderd - je moet ergens een streep trekken. Zo hield ik nog 398 plaatsen over. Vervolgens heb ik alle plaatsen uit te lijst verwijderd waar een straat naar Wilhelmina, Juliana of Beatrix genoemd is. Dat zijn de meest vernoemde vrouwen in Ne