Doorgaan naar hoofdcontent

Eendenkots... dat is toch niks om een straat naar te noemen?!

In lijstjes met rare straatnamen wordt ook regelmatig de Eendekotsweg genoemd. Dat klinkt als een straat waar een luchtje aan zit. Hoe komt zo'n weg aan zo'n opmerkelijke straatnaam?

De Eendekotsweg ligt ten zuiden van Gapinge, een klein Zeeuws dorpje in de buurt van Serooskerke en Veere. Het is een rustig weggetje van iets meer dan een kilometer lang, met een handvol boerderijen eraan. Noem zo'n weg de Gapingseweg, de Zuidweg of de Kreekweg, en er is geen haan die er naar kraait. Maar nu wil natuurlijk iedereen weten waar die vreemde naam Eendekotsweg vandaan komt.

Natuurlijk zou ik nu graag een prachtig verhaal vertellen over de Baron van Schellach die in 1748 in een duel doodgeschoten zou zijn als hij niet precies op het juiste moment was uitgegleden in een plas eendenkots op de weg, en die vervolgens bepaalde dat die weg niet langer naar zijn knappe barones genoemd zou worden maar de naam van het levensreddende plasje braaksel zou gaan dragen. Die eend had natuurlijk te veel gedronken van het vat bier dat de baron net de dag ervoor in de vijver had laten lopen omdat het niet meer te drinken was en daarmee had de baron op onverwachte wijze zijn eigen leven gered. Onnodig om te vertellen dat de baron sindsdien een eend in zijn familiewapen voert. Maar helaas... de werkelijkheid is een stuk saaier. Een 'kot' is een 'hok'. En een eendenkot is dus een eendenhok of een eendenkooi. Waarschijnlijk was er hier vroeger gewoon ergens een eendenhok en kreeg de weg dus in de volksmond de naam 'Eendenhoksweg'.

De Eendekotsweg in Gapinge is niet de enige weg op Walcheren die zo op het eerste oog naar kotsende dieren is genoemd. In Oostkapelle ligt de Hoge Duvekotseweg en in Domburg hebben ze een Bijenkotsweg. Elders in het land liggen ook nog de Duijvekotstraat (in Moergestel), de Meerkotsedijk (in Heinkenszand), de Oldenkotsedijk (in Haaksbergen) en de Oldenkotseweg (in Rekken). De vieze verhalen moet je daar zelf maar bij verzinnen.

In Gorinchem hebben ze een straat met de naam Eendenplas. Waarschijnlijk denkt niemand daarbij aan plassende eenden die te veel bier hebben gedronken... Aan de Eendenplas staat een rijtje huizen. En er is een grote plas... met eenden.

Reacties

musiqolog zei…
Ik heb jaren op Walcheren gewoond en ben daar best vaak langs dan wel over gereden. En ja, het bordje werd wel eens gestolen...
De werkelijkheid is nog veel mooier : een eendenkooi is geen hok voor eenden maar een vangkooi waarin met tamme eenden de wilde eenden worden gelokt en gevangen. Het recht om een eendenkooi te hebben was voorbehouden aan de adel.
zie o.a. http://www.kooikersvereniging.nl/index.php?pagina=eendenkooien_in_nederland
waarschijnlijk is er dus zo'n vangkooi geweest
Henk Bakker zei…
Zou er ergens in Vlaanderen ook een Frietkotsweg of, nog erger, een Studentenkotsweg zijn?
Anoniem zei…
De Oldenkotseweg en Oldenkotsedijk heeft geen vies verhaal, maar is slechts de weg naar het buurtschap Oldenkotte.

Wat wel vies 'klinkt' is een restaurant met de naam 'Erve Kots', wat tevens in de Achterhoek ligt.

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wie heeft de straatnamen van Monopoly gekozen?

De Barteljorisstraat, Neude, A-Kerkhof en de Kalverstraat. Iedereen kent de straatnamen uit het Monopoly-spel. Maar waarom hebben nou juist deze straatnamen een plekje in het spel gekregen? Waarom heeft men uit Rotterdam niet de Weena of de Lijnbaan gekozen, en voor Amsterdam de P.C. Hooftstraat? En waarom zitten Haarlem en Arnhem er wel in, en Maastricht en Eindhoven niet? Wie heeft dat allemaal bedacht? Voor de geschiedenis van het spel gaan we even helemaal terug naar 1904. Elizabeth Magie vroeg toen patent aan op het bordspel ' The Landlord's Game '. Geïnspireerd door dat spel liet Charles Darrow in 1934 in eigen beheer 5000 exemplaren van het spel 'Monopoly' maken en die waren binnen een jaar verkocht. Toen toonde Parker Brothers interesse om het spel in de Verenigde Staten uit te geven. Zij verkochten binnen een jaar meer dan een miljoen exemplaren. De populariteit van het spel bleef niet onopgemerkt en de Engelse firma Waddington kocht in 1936 de rechten o

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van