Doorgaan naar hoofdcontent

Bosweg, Beatrixstraat en Beukenlaan - over nieuwe straatnamen voor Monopoly

Jullie weten natuurlijk allemaal hoe de straatnamen voor het Nederlandse Monopoly-spel gekozen werden: hoe Frederik Verster op een avond tijdens de Tweede Wereldoorlog aan zijn keukentafel zat en allemaal straten koos die iets met zijn bedrijf Perry te maken hadden. Daarmee werd de Nederlandse versie van het spel de eerste uitvoering waarin straten van meer dan één stad voorkwamen. (Lees hier het uitgebreide verhaal dat ik daar ooit over schreef.) En toen vroeg ik me dus af: hoe zou het Nederlandse Monopoly-spel eruit hebben gezien als ik de straatnamen had mogen kiezen?

Toen Frederik Verster de Nederlandse editie samenstelde, werd het spel al in allerlei landen gespeeld. En overal had het spel steeds straatnamen uit één stad. In de originele Amerikaanse editie van het spel werden straatnamen gebruik uit Atlantic City en omgeving. In Nederland speelden we aanvankelijk de Engelse versie met allemaal straatnamen uit Londen. Het zou dus voor de hand liggen om voor de Nederlandse uitvoering alle straten uit één Nederlandse stad te kiezen. Amsterdam of zo.

Het lijkt mij veel leuker om het spel te spelen met straatnamen die iedereen kent uit zijn eigen omgeving. Ik heb daarom de lijst erbij gepakt met de veertig straatnamen die het meest voorkomen in Nederland. Bovenaan die lijst staan de Kerkstraat, de Schoolstraat en de Molenstraat - allemaal namen die je in honderden plaatsen in ons land op de borden kunt zien staan. Van die lijst heb ik eerst alle straatnamen verwijderd die niet zo handig zijn, bijvoorbeeld omdat ze lijken op andere namen op de lijst. Als je een Molenstraat hebt, is het niet zo handig om in hetzelfde spel ook nog een Molenweg te hebben. En de Kerkstraat - de populairste naam van allemaal - gaat moeilijk samen met een Kerkplein, Kerkpad of Kerkweg (die ook allemaal in de top-40 staan). In die opgeschoonde lijst ben ik gaan zoeken naar bij elkaar passende groepjes van drie straatnamen (en twee groepjes van twee). Daarbij moest ik soms kiezen: past Beatrix bijvoorbeeld beter in een koninginnenbuurt samen met Wilhelmina en Juliana, of in een prinsessenbuurt samen met haar zussen Margriet en Irene? Omdat ik maar acht buurten te vullen had, heb ik voor dat eerste gekozen en de prinsessen verder weggelaten. Bij ieder thema dat ik vond, heb ik in principe steeds de drie bekendste namen gekozen.

Zo kwam ik tot de volgende straatnamen voor het spel, als we beginnen bij Start:

  • Nieuwstraat en Dorpsstraat (Ons Dorp)
  • Tuinstraat, Bosweg en Groeneweg (Groene buurt)
  • Wilhelminastraat, Julianastraat en Beatrixstraat (Koninginnenbuurt)
  • Kruisstraat, Parallelweg en Middenweg (Geometriebuurt)
  • Dahliastraat, Rozenstraat en Leliestraat (Bloemenbuurt)
  • Beukenlaan, Eikenlaan en Kastanjelaan (Bomenbuurt)
  • Kerkstraat, Schoolstraat en Molenstraat (Gebouwenbuurt)
  • Hoofdstraat en Markt (Centrum)

In de top-40 staan ook nog de Stationsweg, Stationsstraat, Spoorstraat en Stationsplein; die namen kunnen we gebruiken voor de vier stations in het spel.

Met deze lijst komen alle straatnamen uit het Monopoly-spel minimaal 120 keer voor in Nederland.Reacties

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wie heeft de straatnamen van Monopoly gekozen?

De Barteljorisstraat, Neude, A-Kerkhof en de Kalverstraat. Iedereen kent de straatnamen uit het Monopoly-spel. Maar waarom hebben nou juist deze straatnamen een plekje in het spel gekregen? Waarom heeft men uit Rotterdam niet de Weena of de Lijnbaan gekozen, en voor Amsterdam de P.C. Hooftstraat? En waarom zitten Haarlem en Arnhem er wel in, en Maastricht en Eindhoven niet? Wie heeft dat allemaal bedacht? Voor de geschiedenis van het spel gaan we even helemaal terug naar 1904. Elizabeth Magie vroeg toen patent aan op het bordspel ' The Landlord's Game '. Geïnspireerd door dat spel liet Charles Darrow in 1934 in eigen beheer 5000 exemplaren van het spel 'Monopoly' maken en die waren binnen een jaar verkocht. Toen toonde Parker Brothers interesse om het spel in de Verenigde Staten uit te geven. Zij verkochten binnen een jaar meer dan een miljoen exemplaren. De populariteit van het spel bleef niet onopgemerkt en de Engelse firma Waddington kocht in 1936 de rechten o

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van