Doorgaan naar hoofdcontent

Is het Hub of Huub van Doorne? - over straatnamen die je anders schrijft

Stel je eens voor dat er een straat naar je wordt genoemd en dat men daarbij je naam verkeerd schrijft. En stel je nou eens voor dat je zelf het straatnaambord mag onthullen en dan voor het oog van de toegestroomde menigte ontdekt dat ze je naam verkeerd geschreven hebben. Dat gebeurde Hub van Doorne in 1965.

Hubert 'Hub' van Doorne was de oprichter van DAF. Hij werd geboren in 1900 in America (in Noord-Limburg) en verhuisde op zijn twaalfde naar Deurne. Daar begon hij in 1928 samen met zijn broer Wim een eigen bedrijf: Hub van Doorne's Machine Fabriek. Dat bedrijf ging een paar jaar later Van Doorne's Machinefabriek en Constructiewerkplaatsen heten, en weer een paar jaar later werd de naam Van Doorne's Aanhangwagenfabriek N.V. DAF. Het bedrijf maakte toen voornamelijk aanhangwagens voor gebruik in de landbouw. Het bedrijf groeide verder: in 1949 werden de eerste vrachtwagens geproduceerd en nadat Hub van Doorne de Variomatic had uitgevonden ('het pientere pookje') werden in 1953 de eerste personenwagens gebouwd. In dat jaar ontving hij ook het eredoctoraat van de Technische Hogeschool Delft. Het bedrijf heette inmiddels Van Doorne's Automobielfabriek N.V., maar daarmee bleef de afkorting gewoon DAF. Omdat er in Eindhoven te weinig capaciteit was, opende DAF in 1967 een personenwagenfabriek in Born. Op die locatie werden later ook auto's voor Volvo en Mitsubishi geproduceerd en tegenwoordig werkt men er voor BMW. In 1972 trad Hub van Doorne af als president-commissaris van DAF. Hij overleed in 1979.

De onthulling
In 1965 besloot men in Deurne een straat te noemen daar de beroemde dorpsgenoot. Op een nieuw bedrijventerrein werd de Doctor Huub van Doorneweg aangelegd. Het straatnaambord werd onthuld door Hub van Doorne zelf. En die zag natuurlijk meteen dat er Huub stond en niet Hub. Vermoedelijk was het fout geschreven doordat zijn voornaam klinkt als 'huub', maar je schrijft dus Hub. Erg slordig, en jammer bovendien. Het nieuws van de nieuwe straatnaam haalde op 9 oktober 1965 zelfs het Stan Huygens' Journaal in De Telegraaf, maar daar werd met geen letter over de fout gesproken. De fout is ook nooit hersteld en de straat heet tot op de dag van vandaag Doctor Huub van Doorneweg - met die u te veel. 

Het is best bijzonder dat Hub van Doorne zijn eigen straatnaambord kon onthullen, want er worden niet vaak straten genoemd naar personen die nog in leven zijn. Maar de straat in Deurne was niet eens de eerste die zijn naam kreeg. In Horst was in 1959 al de Gebr. van Doornelaan aangelegd, genoemd naar Hub en zijn broer Wim, die allebei daar in de buurt geboren waren. En in 1961 kreeg Goes een Van Doornestraat op een industrieterrein waar ook Anthony Fokker en Anton Philips een straatnaam kregen. Die namen kom je overigens vaker tegen in een buurt waar Van Doorne vernoemd is. In 1968 kreeg de toegangsweg naar de DAF-fabriek in Born de naam Dr. Hub van Doorneweg. Hub van Doorne was er zelf weer bij aanwezig, maar hij liet de onthulling van het straatnaambord deze keer over aan zijn tienjarige kleinzoon die ook Hub heet. Gelukkig was zijn naam deze keer wel goed geschreven.

Inmiddels zijn er in Nederland nog meer straten naar Van Doorne genoemd, zoals in Tilburg, Hoofddorp, Sassenheim, Maastricht, Assen, Schiedam en Kampen. In Eindhoven is hij net als in Horst samen met zijn broer in één straatnaam vernoemd: de Gebroeders van Doornestraat. Alleen in Zwolle en Drunen heeft men dezelfde fout gemaakt als in Deurne, want daar hebben ze de straat ook officieel naar 'Huub' genoemd. Wat is er erger dan één straatnaam met een fout erin? Dríé straatnamen met een fout erin!

Het is een hele eer als er een straat naar je wordt genoemd. Maar dan moeten ze natuurlijk wel je naam goed schrijven.

Reacties

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wie heeft de straatnamen van Monopoly gekozen?

De Barteljorisstraat, Neude, A-Kerkhof en de Kalverstraat. Iedereen kent de straatnamen uit het Monopoly-spel. Maar waarom hebben nou juist deze straatnamen een plekje in het spel gekregen? Waarom heeft men uit Rotterdam niet de Weena of de Lijnbaan gekozen, en voor Amsterdam de P.C. Hooftstraat? En waarom zitten Haarlem en Arnhem er wel in, en Maastricht en Eindhoven niet? Wie heeft dat allemaal bedacht? Voor de geschiedenis van het spel gaan we even helemaal terug naar 1904. Elizabeth Magie vroeg toen patent aan op het bordspel ' The Landlord's Game '. Geïnspireerd door dat spel liet Charles Darrow in 1934 in eigen beheer 5000 exemplaren van het spel 'Monopoly' maken en die waren binnen een jaar verkocht. Toen toonde Parker Brothers interesse om het spel in de Verenigde Staten uit te geven. Zij verkochten binnen een jaar meer dan een miljoen exemplaren. De populariteit van het spel bleef niet onopgemerkt en de Engelse firma Waddington kocht in 1936 de rechten o

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van