Doorgaan naar hoofdcontent

Van schroevendraaier tot schobbejak en van frikandel tot Frizzle sizzle - een lijst met veertig nieuwe straatnaamthema's

Er zijn in Nederland straten genoemd naar allerlei verschillende alledaagse dingen zoals naar computer, beeldscherm en printer, naar knolraap, (wit)lof en prei (de schorseneren ontbreken helaas nog), naar deur, slot, sleutel en bos, en naar os, ezel, schaap en herder. Om maar niet te beginnen over alle vlinders, scheepsonderdelen, molentypes en muziekinstrumenten. Je zou bijna denken dat inmiddels alle thema’s en alle voor de hand liggende namen al wel een keer gebruikt zijn. Maar dat is dus niet zo. Er zijn bijvoorbeeld nog helemaal geen straten genoemd naar notensoorten, lettertypes, computerspellen of theesoorten.

Omdat ik benieuwd was welke van deze onderwerpen het meeste aan zouden spreken, heb ik een poll opgezet op Twitter. Meer dan 2500 stemmen werden uitgebracht. Uiteindelijk bleken de computerspellen het meest favoriet, met een paar procent voorsprong op de lettertypen. Voor de computerspellen dacht men bijvoorbeeld aan de Super Mariolaan, de Mortal Kombathof en het Angry Birdsplantsoen. Er werden ook veel mooie lettertypes genoemd, maar mensen willen blijkbaar liever niet in een straat wonen die naar Comic Sans genoemd is. Een leuke suggestie was om de lettertypes ook op de bijbehorende straatnaamborden te gebruiken.

Nieuwe thema's!
Een mooie bijvangst van de verkiezing is dat mensen ook met suggesties kwamen voor nieuwe thema's. Een deel daarvan zal ik hieronder met jullie delen. Ter leeringh ende vermaeck, en misschien dat de lijst jouw gemeente nog kan inspireren bij de aanleg van een nieuwe wijk. De voorbeelden van de namen zijn zoals ze zijn ingezonden: soms alleen de te vernoemen namen, soms al de te gebruiken straatnamen, en soms zelfs (om het echt te maken) met huisnummers erbij. Zoals altijd wanneer je het grote publiek vraagt om mee te denken over straatnamen kwamen er ook nu weer twee soorten reacties: de serieus bedoelde en de grappig bedoelde. Je moet van onderstaande voorbeelden zelf maar bedenken tot welke van deze twee categorieën ze horen.

De genoemde straatnaamthema's:

 • Affaires en schandalen - Watergate. Cubacrisisweg. Bostonteapartyhof. Obamagate. IRT-affaire. Lockheedschandaal. 
 • Biersoorten - Oude Geuzestraat. Amberkade. Kriekstraat. Stoutstraat.
 • Boektermen - Deel. Hoofdstuk. Pagina. Alinea. Genaaid en gebrocheerd. Hoerenjong en wees. Leeslint. Omslag.
 • Cijfers - Eenstraat 7. Tweeweg 22. Driekant 73. Vierpad 15. Vijflaan. Zesplantsoen. Zevenplein. 
 • Covid19-maatregelen - Mondkapjesstraat. Anderhalvemeterlaan. Geenhandenschudden-plein
 • Covid19-hoofdrolspelers - Bruno Bruinsstraat. Jaap van Disselstraat. Diederik Gommerslaan. Mark Ruttestraat. 
 • Cultseries - Firefly 6. Doctor Whoplein 10. Friends. Seinfeld.
 • EK88 - Gullit. Rijkaard. Van Basten. Wouters. Koeman. Michels.
 • Excel-namen - If-notsingel. Avarageallee. Autosumpark. Formulatextdreef. Vlookuplaan.
 • Fastfoodproducten - Patatstraat. Frikandel Speciaal. Mexicano. Berenhap.
 • Fietsonderdelen - Voorwielweg. Stuurweg. Trapperweg. Fietsweg!
 • Gereedschap - Schroevendraaier. Nijptang. Hamer. Zaag. Waterpomptang.
 • Giffen en gifplanten - Groene knolamanietlaan. Botoxweg. Iemand tipte een Lucretia Borgiapark. Dollekervelstraat. Gevlekte scheerlingpad. Blauwzuurkade.
 • IJsjes - Raket 4. Calippo 27. Schatkist 3bis. Cornetto 67. Magnum Almond 7.
 • Ikea-meubels - Billylaan. Klippanpad. Paxpad. Lacklaan. Bullrigstraat.
 • Kantoorwijk - Agilestraat. Laan van de Accountmanager. Flapoverhof. Leanlaan. Scrummasterhof.
 • Kinderseries - JJ de Bomplein. Swiebertjesteeg. Pipo de Clownstraat. Tita Tovenaarsingel. Ome Willemlaan
 • Kledingstukken - Pofbroek 28. Kokerrok 9. Spijkerbroek 12.
 • Knopen - Mastworp. Paalsteek. Oud Wijf.
 • Meidengroepen - Frizzle Sizzleplein. Luv-laan. Dolly Dotsdijk. Babestraat. Maywoodboulevard
 • Mensen met een straat in de naam (met achtervoegsels) - Suze Groenewegweg. Eberhard van der Laanlaan. Maria ter Steegsteeg
 • Mensen met straat in de naam (zonder achtervoegsels) - de Suze Groeneweg. de Eberhard van der Laan. de Maria ter Steeg. de Dick Laan. de Jos Brink...
 • Metalsongs - Master of Puppetslaan. Number of the Beastweg. Angel of Deathplantsoen.
 • Office-programma's - Wordlaan. Excelboulevard. SharePointPlaza.
 • Omroepen/zenders - RTL-Boulevard. SBS-straat. NPO 1.
 • Oude scheldwoorden - Schobbejak. Schavuit. Vlegel. Rapalje. Schorriemorrie. Belhamel.
 • Roald Dahl - Snoskommersloot. Flitspopperweg. Bulstronkbaan.
 • SOA - Chlamydiasteeg. Aidsplein. Herpesboulevard. Platje-en-wratje. Druiperlaan. Syfilisstraat. 
 • Schilderijen - Nachtwachtlaan 34. Straatje van Vermeer 51. Meisje met de parel 2.  Victory Boogie Woogie 48
 • Songs - Oude Maasweg. Mainstreet. Boulevard of Broken Dreams. Mc Arthur Park. Penny Lane. Baker Street. Telegraph Road. Road to Nowhere. Love Street. (uit de top-2000) https://www.overstraatnamen.nl/2015/12/straatnamen-top-2000.html
 • Sportdrama’s - De Wissel van Robben. De Wissel van Kramer. Iniestaplein. Laan van 1974. Bernd Hölzenbeinstraat.
 • Taalfouten - Taalvoutbaan. Spatiefout weg. Dt-laan. Anglicismestraat.
 • Treinnamen - Oriënt Express. Rheingold en dergelijke.
 • Verdwenen winkelketens - Vroom en Dreesmannweg. Freerecordshopweg. Edah-weg.
 • Vergane hype-glorie - Cassetteplein. Flippostraat. Hyvesweg. Tamagotchihof.
 • Vergeten groente - Brave Hendrikplantsoen 17. Pastinaak 12. Zeekoolstraat 38. Rammenas 43. Schorseneer 12.
 • Voorzetsels - Opdreef 10. Bijbaan 8. Doorgang22. Tussenweg 1.
 • Vrouwen - Hoewel het mijn bedoeling was om een lijst met nieuwe thema's te verzamelen. hebben meerdere personen me gevraagd om belangrijke vrouwen op de lijst erbij te zetten.
 • Wiskundige figuren - Parallellepipedumplein. Dodecaëderdreef. Kubuspad. Cilinderweg. Prismaweg.
 • Yolanthe-wijk (Straten genoemd naar dingen die ze meenam toen ze bij Jan Smit wegging.) - Kandelaarsweg. Gastendoekjesweg. Spreienweg. Kaasschavenweg. Citruspersweg. (meer dan genoeg namen voor een grote wijk!)


Reacties

Anoniem zei…
In Heemstede bestaat de Laan van Dick Laan (de cineast en schrijver van Pinkeltje). Het voorstel in de gemeenteraad om tout court de straat de Dick Laan te noemen heeft het niet gehaald. Laan woonde jarenlang in Heemstede.

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van

Waar ligt het geografisch middelpunt van Nederland?

Mijn zoon vroeg me waar precies het middelpunt van Nederland, want daar wil hij dan graag een keer met me naartoe. Nederland heeft aardig wat geografische middelpunten. Het is maar net hoe je definieert wat het middelpunt van een land is. Ik zet in dit verhaal een paar van die middelpunten op een rijtje - voor mijn zoon, maar natuurlijk ook voor jullie. (Voor dit verhaal kijk ik alleen naar het Europese deel van Nederland, zonder de Caribische eilanden; met die eilanden erbij ligt alles weer anders.) Uiterste punten Voordat ik een aantal middelpunten langsloop, noem ik hier eerst de geografische extremen van Nederland. Rottumerplaat - Het noordelijkst gelegen punt van Nederland ligt op Rottumerplaat. Locatie: 53.556485, 6.492520 Bad Nieuweschans - Het oostelijkste punt van Nederland ligt bij Bad Nieuweschans (Groningen). Om precies te zijn bij grenspaal 196, bij de grensovergang naar Duitsland. Locatie: 53.180299, 7.227509 Klein-Kuttingen - Het zuidelijkste punt van Nederland ligt