Doorgaan naar hoofdcontent

Een Nederlandse straat voor Max van der Stoel - die in het buitenland al vaker vernoemd is

In Hengelo heeft men besloten om een straat te gaan noemen naar Max van der Stoel. Dat is bijzonder, want dat wordt de eerste straat die in Nederland naar hem wordt genoemd. In het buitenland was hij eerder al twee keer vernoemd.

Foto: Rob Croes / Anefo
Max van der Stoel was een diplomaat en politicus. Hij was lid van de Eerste Kamer, de Tweede Kamer, het Europees Parlement en de Raad van State. Hij was staatssecretaris en minister van Buitenlandse Zaken. Hij vervulde functies bij de Verenigde Naties, de OVSE en de Europese Unie, en dan vergeet ik nog van alles. Een flinke staat van dienst dus. Hij overleed in 2011. Dat zijn inzet en inbreng alom gewaardeerd werden, blijkt wel uit de grote hoeveelheid internationale prijzen en onderscheidingen die hij gekregen heet. En dan werden er ook nog eens twee straten naar hem genoemd: in Athene en Praag.

Dat Van der Stoel juist daar vernoemd is, heeft alles te maken met zijn inspanningen voor de mensenrechten en zijn strijd tegen totalitaire regimes in Europa. In 1967 kwam in Griekenland het Kolonelsregime aan de macht. Mede door het onderzoeksrapport dat van Van der Stoel opstelde, werd besloten om Griekenland terug te trekken uit de Raad van Europa. Na de val van het regime in 1974 werd Van der Stoel door de Grieken als een held onthaald en geëerd met een onderscheiding, een eredoctoraat en... een plein in Athene. In 1977 droeg Van der Stoel zijn steentje bij aan de val van het communistische bewind in Tsjecho-Slowakije. Tijdens een staatsbezoek ontving hij Jan Patocka, een vertegenwoordiger van de mensenrechtenorganisatie Charta 77. Die organisatie bestond uit dissidenten - waaronder ook Vaclav Havel - en de ontmoeting werd dan ook afgekeurd door het communistische bewind. Dat bewind viel in 1989. Jaren later kreeg Praag het Park Maxe van der Stoela. Naast het park ligt een boulevard die naar Jan Patocka genoemd is.

Een plein in Athene en een park in Praag. Jarenlang waren dat de enige twee plekken die naar Max van der Stoel genoemd waren. Maar binnenkort komt daar dus een straat in Hengelo bij.

Reacties

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wie heeft de straatnamen van Monopoly gekozen?

De Barteljorisstraat, Neude, A-Kerkhof en de Kalverstraat. Iedereen kent de straatnamen uit het Monopoly-spel. Maar waarom hebben nou juist deze straatnamen een plekje in het spel gekregen? Waarom heeft men uit Rotterdam niet de Weena of de Lijnbaan gekozen, en voor Amsterdam de P.C. Hooftstraat? En waarom zitten Haarlem en Arnhem er wel in, en Maastricht en Eindhoven niet? Wie heeft dat allemaal bedacht? Voor de geschiedenis van het spel gaan we even helemaal terug naar 1904. Elizabeth Magie vroeg toen patent aan op het bordspel ' The Landlord's Game '. Geïnspireerd door dat spel liet Charles Darrow in 1934 in eigen beheer 5000 exemplaren van het spel 'Monopoly' maken en die waren binnen een jaar verkocht. Toen toonde Parker Brothers interesse om het spel in de Verenigde Staten uit te geven. Zij verkochten binnen een jaar meer dan een miljoen exemplaren. De populariteit van het spel bleef niet onopgemerkt en de Engelse firma Waddington kocht in 1936 de rechten o

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van