Doorgaan naar hoofdcontent

Straatnamen die knallen

Met al dat vuurwerk dat de afgelopen de nacht de lucht in is geschoten, vroeg ik me ineens af of er ook straatnamen zijn genoemd naar vuurwerk. Dat is een fijn breed thema waar voldoende inspiratie uit te putten moet zijn om een hele wijk mee te vullen. Maar daar zie je in de praktijk weinig van terug.

Het stereotype voorbeeld van vuurwerk is natuurlijk de vuurpijl. Er is in Nederland precies één Vuurpijlstraat en die ligt in Rotterdam. De straat komt uit op het Rododendronplein, en in de buurt liggen straten met namen zoals Meidoornhof, Clematisstraat en Kerstroosstraat. En inderdaad 'vuurpijl' is gewoon de benaming voor een bloem. Eentje uit de affodilfamilie om precies te zijn. Geen vuurwerk dus.

Op mijn zoektocht naar straten die genoemd zijn naar de strijker, kwam ik in de Strijkersstraat in Stein. Zou dat werkelijk een straat zijn die genoemd is naar de strijkers? Dat zou bijzonder zijn, want dat vuurwerk is in Nederland verboden. Nog geen drie kilometer verderop hebben ze in het dorp Urmond (in de gemeente Stein) een Burgemeester Strijkersstraat. Burgemeester Strijkers was rond 1900 meer dan veertig jaar burgemeester van Urmond. Die verdient zo'n straatnaam meer dan een stuk illegaal knalvuurwerk.

Wat ik me natuurlijk ook afvroeg: zouden er straten zijn genoemd naar de gillende keukenmeid? Een prachtige naam voor een stuk vuurwerk. Ik heb eigenlijk geen idee wat het precies doet, maar het zal wel veel kabaal maken. Ik heb geen straten kunnen vinden die naar de gillende keukenmeid zijn genoemd. De Keukenweideweg in Hoensbroek komt qua klank het meest in de buurt.

En dan tot slot het rotje. In Winterswijk hebben ze een Rotweg, in Oirlo een Rotven en in Horst aan de Maas zelfs een Rotvenweg. Op een of andere manier heb ik toch niet de indruk dat die naar de klassieker onder de knallers zijn genoemd. Maar er is in Blitterswijck zelfs een heuse 'Rotjeshof'. Zou die naar het vuurwerk genoemd zijn? Ik kan het me haast niet voorstellen. Als iemand weet waar die naam vandaan komt, dan hoor ik het graag!

Ik heb geen straten kunnen vinden waarvan de naam ook maar enigszins deed denken aan de Chinese rol, de Romeinse kaars of het sterretje. En eigenlijk stelt dat me wel gerust...

Reacties

Gitanki zei…
In Helmond ligt een Astronautenlaan, ook een stuk knalvuurwerk waarmee velen zijn opgegroeid.

Populaire posts van deze blog

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

Van Nummer naar Klokhúsdyk - over Nederlandse plaatsen die maar één straatnaam hebben

In een stad waar regelmatig nieuwe buurten en wijken worden gebouwd, kun je af en toe helemaal los gaan bij het vaststellen van nieuwe straatnamen. Maar stel dat je een plaats hebt met maar één straat, wat voor naam geef je die dan? Noem je die straat gewoon naar de plaats zelf, naar iets uit de omgeving of misschien naar iemand die je leuk vindt? Denk goed na, want je mag dus maar één ding kiezen... Dat soort dingen vraag ik me dus soms af. Het is makkelijk om er antwoorden bij te vinden, want in de BAG staan maar 24 woonplaatsen waarvoor officieel niet meer dan één straatnaam is geregistreerd. Daarvan liggen er vijftien in Friesland, zes in Drenthe en ook eentje in Groningen, Noord-Holland en Utrecht. Ik vond in deze plaatsen zes verschillende soorten straatnamen. Vererving - In 1e Exloërmond, Balloërveld, Eleveld, Geelbroek, Oranje, Húns, Leons, Oudezijl, Noordeinde en Ossenwaard heet de enige straat gewoon precies net zoals de plaats. Daar heten de straten dus ook 1e Exloërmond, B

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

De hoge heren van Hoogerheide - op zoek naar de grootste plaats in Nederland waar niet één straat naar een vrouw genoemd is

De laatste jaren wordt er veel gesproken over de man/vrouw-verdeling in straatnamenland. Van alle straten die naar personen genoemd zijn, is een grote meerderheid naar mannen genoemd en dat is natuurlijk niet eerlijk. Met moties en petities krijgen gemeentes de opdracht om meer straten naar vrouwen te noemen. Dat riep bij mij de vraag op: wat is de grootste plaats in Nederland waar nog steeds niet één straat naar een vrouw genoemd is? Zoektocht Nederland heeft ruim 2.000 plaatsen met in totaal ongeveer 250.000 straatnamen. Het is ondoenlijk om die plaatsen stuk voor stuk langs te gaan om te kijken of er ergens toch in ieder geval één straat naar een vrouw genoemd is. Om te beginnen heb ik alle plaatsen met minder dan 150 straatnamen van de lijst verwijderd - je moet ergens een streep trekken. Zo hield ik nog 398 plaatsen over. Vervolgens heb ik alle plaatsen uit te lijst verwijderd waar een straat naar Wilhelmina, Juliana of Beatrix genoemd is. Dat zijn de meest vernoemde vrouwen in Ne