Doorgaan naar hoofdcontent

Straatnamen die knallen

Met al dat vuurwerk dat de afgelopen de nacht de lucht in is geschoten, vroeg ik me ineens af of er ook straatnamen zijn genoemd naar vuurwerk. Dat is een fijn breed thema waar voldoende inspiratie uit te putten moet zijn om een hele wijk mee te vullen. Maar daar zie je in de praktijk weinig van terug.

Het stereotype voorbeeld van vuurwerk is natuurlijk de vuurpijl. Er is in Nederland precies één Vuurpijlstraat en die ligt in Rotterdam. De straat komt uit op het Rododendronplein, en in de buurt liggen straten met namen zoals Meidoornhof, Clematisstraat en Kerstroosstraat. En inderdaad 'vuurpijl' is gewoon de benaming voor een bloem. Eentje uit de affodilfamilie om precies te zijn. Geen vuurwerk dus.

Op mijn zoektocht naar straten die genoemd zijn naar de strijker, kwam ik in de Strijkersstraat in Stein. Zou dat werkelijk een straat zijn die genoemd is naar de strijkers? Dat zou bijzonder zijn, want dat vuurwerk is in Nederland verboden. Nog geen drie kilometer verderop hebben ze in het dorp Urmond (in de gemeente Stein) een Burgemeester Strijkersstraat. Burgemeester Strijkers was rond 1900 meer dan veertig jaar burgemeester van Urmond. Die verdient zo'n straatnaam meer dan een stuk illegaal knalvuurwerk.

Wat ik me natuurlijk ook afvroeg: zouden er straten zijn genoemd naar de gillende keukenmeid? Een prachtige naam voor een stuk vuurwerk. Ik heb eigenlijk geen idee wat het precies doet, maar het zal wel veel kabaal maken. Ik heb geen straten kunnen vinden die naar de gillende keukenmeid zijn genoemd. De Keukenweideweg in Hoensbroek komt qua klank het meest in de buurt.

En dan tot slot het rotje. In Winterswijk hebben ze een Rotweg, in Oirlo een Rotven en in Horst aan de Maas zelfs een Rotvenweg. Op een of andere manier heb ik toch niet de indruk dat die naar de klassieker onder de knallers zijn genoemd. Maar er is in Blitterswijck zelfs een heuse 'Rotjeshof'. Zou die naar het vuurwerk genoemd zijn? Ik kan het me haast niet voorstellen. Als iemand weet waar die naam vandaan komt, dan hoor ik het graag!

Ik heb geen straten kunnen vinden waarvan de naam ook maar enigszins deed denken aan de Chinese rol, de Romeinse kaars of het sterretje. En eigenlijk stelt dat me wel gerust...

Reacties

Gitanki zei…
In Helmond ligt een Astronautenlaan, ook een stuk knalvuurwerk waarmee velen zijn opgegroeid.

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

Wie heeft de straatnamen van Monopoly gekozen?

De Barteljorisstraat, Neude, A-Kerkhof en de Kalverstraat. Iedereen kent de straatnamen uit het Monopoly-spel. Maar waarom hebben nou juist deze straatnamen een plekje in het spel gekregen? Waarom heeft men uit Rotterdam niet de Weena of de Lijnbaan gekozen, en voor Amsterdam de P.C. Hooftstraat? En waarom zitten Haarlem en Arnhem er wel in, en Maastricht en Eindhoven niet? Wie heeft dat allemaal bedacht? Voor de geschiedenis van het spel gaan we even helemaal terug naar 1904. Elizabeth Magie vroeg toen patent aan op het bordspel ' The Landlord's Game '. Geïnspireerd door dat spel liet Charles Darrow in 1934 in eigen beheer 5000 exemplaren van het spel 'Monopoly' maken en die waren binnen een jaar verkocht. Toen toonde Parker Brothers interesse om het spel in de Verenigde Staten uit te geven. Zij verkochten binnen een jaar meer dan een miljoen exemplaren. De populariteit van het spel bleef niet onopgemerkt en de Engelse firma Waddington kocht in 1936 de rechten o

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van