Doorgaan naar hoofdcontent

In de ban van mooie straatnamen

Wanneer een nieuwe wijk of buurt wordt aangelegd, moet je als straatnaamgever op zoek naar een thema dat de verschillende namen bindt. Altijd maar die bomen, schilders, rivieren, prinsessen en burgemeesters... die kennen we nu wel. Als je écht origineel wilt zijn, moet je wat verder zoeken.

Het is fijn als je een compleet nieuwe bron aan kunt boren met een grote hoeveelheid namen om uit te putten. Dan kun je gewoon de leukste namen uitzoeken. En als er later nog twee of drie straten bijkomen, is daar vast nog wel een leuke naam voor te vinden. Neem nou het werk van J.R.R. Tolkien. In zijn boeken 'De Hobbit', 'In de Ban van de Ring' en 'De Silmarillion' creëerde hij een complete wereld met allemaal landen, volkeren, talen en personages. En die kregen natuurlijk allemaal mooie namen. Een schier onuitputtelijke bron voor een straatnaamgever, zou je denken.

Toch is Geldrop de enige plaats in Nederland waar straatnamen zijn genoemd naar personen uit de verhalen van Tolkien. Je kunt daar wonen in straten met beroemde naamgevers zoals Gandalf, Frodo, Boromir, Aragorn en Legolas. Midden door de wijk loopt een weg die is genoemd naar de bedenker van al die mooie namen: de Laan van Tolkien. Maar ze hadden nog veel meer namen nodig om alle straten van de wijk te benoemen. Die straten heten nu Celeborn, Galadriel, Eowijn, Eomer, Nimrodel, Silmarien, Denethor, Amroth, Bifur, Dwalin, Pepijn, Meriadoc en Bombadil. Stuk voor stuk prachtige namen. Maar als je in deze wijk woont, zul je wel vaak moeten uitleggen waar je exotisch klinkende straatnaam vandaan komt. En de kans is groot dat je hem nog moet spellen ook. Tenzij je alleen maar Tolkien-fans als vrienden hebt natuurlijk. Ze hebben met deze Tolkien-namen een enorme bron met prachtige namen aangeboord, maar die namen leiden niet automatisch tot goede straatnamen.

Waarschijnlijk hebben ze in Geldrop ook wel ingezien dat niet alle namen even geschikt zijn als straatnaam. Kijk bijvoorbeeld eens naar de namen van de vier hobbits die samen aan de queeste beginnen. De straat die naar Frodo Balings is genoemd, heet simpelweg 'Frodo' - een achternaam was blijkbaar niet nodig of gewenst. Van zijn grote vriend Sam Gewissies werd wel de hele naam gebruikt; zijn straat heet voluit 'Sam Gewissies' ("Wat is je adres?" - "Dat is Sam Gewissies 22"). Meriadoc Brandebok kreeg zelfs twee vernoemingen: de straatnamen 'Meriadoc' en 'Merijn' zijn beide naar hem genoemd. Van de vierde hobbit Peregrijn Toek werd alleen de roepnaam gebruikt; zijn straat heet gewoon 'Pepijn'. Die naam zou ik zelf overigens niet direct met Tolkien associëren, als ik de context niet wist. Dan was 'Peregrijn' misschien wel passender geweest als straatnaam.

In Geldrop is geen straat naar Mordor genoemd. Mordor is in de verhalen van Tolkien het land van het kwaad, waar Sauron als kwade macht heerst. Het is een krachtige en toch eenvoudige naam. Maar blijkbaar wil er niemand in Mordor wonen...

Bekijk de straatnamen in Geldrop op Google Maps

Reacties

F.W. de Vos zei…
Het zijn niet alleen personages maar ook andere termen: Groene weg, Rivendel, Silmariën etc.
Anoniem zei…
Er is ook gewoon een peregrijn 🙄

Populaire posts van deze blog

Wat is de echte Monopoly-stad van Nederland? En waar ligt Ons Dorp?

Een tijd geleden heb ik al eens uitgelegd wie de straatnamen heeft gekozen voor het Nederlandse Monopoly-spel. De Nederlandse editie van het spel was de eerste waarin straatnamen uit verschillende steden werden gebruikt. Dus vroeg ik me af: is er misschien toch één stad te vinden die al die straatnamen heeft? Dan zouden ze daar mooi hun geheel eigen editie van het spel kunnen maken. Tijdens die zoektocht diende nog een tweede vraag zich aan: waar ligt Ons Dorp? Laten we eerst eens even kijken hoe bijzonder die straatnamen uit het Monopoly-spel eigenlijk zijn. In de top-10 met straatnamen die in het Nederland het meest voorkomen, staat één straat uit Monopoly: de Dorpsstraat . Die komt in Nederland 315 keer voor, van Aalsmeer tot Zwolle. De Brink komt 67 keer voor, van Almelo tot Zuidwolde. Op 43 plaatsen ligt een Steenstraat , van Alphen aan den Rijn tot in Zwolle. Dan komen we bij een bijzonder geval: de Houtstraat komt 32 keer voor in Nederland (van Almere tot Wolvega), maar vreemd

De langste straatnamen van Nederland

Wat zijn de langste straatnamen van Nederland? Ik zet deze mooie namen graag voor je op een rijtje. Om de lengte van een straatnaam te bepalen volstaat het niet om op de straatnaamborden te kijken, want soms hangen er in één straat al borden met verschillende schrijfwijzen van dezelfde naam. Het is beter om uit te gaan van de officiële schrijfwijze van de straatnaam zoals die is vastgelegd in de BAG, de Basisregistraties Adressen en Gebouwen. Dat levert de volgende top-10 op: Ir. Mr. Dr. van Waterschoot van der Grachtstraat in Heerlen (48 tekens in totaal, 38 tekens zonder punten en spaties) Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen (46/41 tekens) Wethouder Fierman Eduard Meerburg senior kade in Katwijk (45/40 tekens) Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg in Tilburg (43/38 tekens) Burgemeester van Nispen van Sevenaerstraat in Laren (42/38 tekens) Burgemeester van Hövell tot Westerflierpad in Halfweg (42/38 tekens) Burgemeester Hoytema van

Wat is in Nederland de langste straat met één naam?

De Oudebildtdijk in de Friese gemeente Het Bildt wordt vaak de langste straat van Nederland genoemd. De straat loopt van Westhoek naar Oudebildtzijl en is volgens Google Maps in totaal 12,1 kilometer lang. Dat is best een eind inderdaad. Maar is het daarmee inderdaad de langste straat van Nederland? En meer specifiek: de langste straat die van begin tot eind dezelfde straatnaam heeft? Ik zal het maar meteen verklappen: dat is dus niet. Als je gaat zoeken naar 'langste straat van Nederland' kom je allerlei straatnamen tegen. Ik zag dat ergens iemand de Voorstraat in Dordrecht noemde, maar die is 'slechts' 1.200 meter en daarmee met afstand niet de langste. De Laan van Meerdervoort in Den Haag wordt ook vaak genoemd, maar die is met een lengte van 5.800 meter ook zeker niet de langste straat van Nederland. Hier en daar lijkt men dat door te hebben, want daar noemt men het specifiek de langste láán van Nederland. Ik vind gemakkelijke een paar straten die een stuk la

Een fietspad voor een wielrenkampioen - over het Annemiek van Vleutenpad in Vleuten

Tijdens het WK Wielrennen in Wollongong werd Annemiek van Vleuten wereldkampioen. Het was de bekroning van een prachtig sportjaar waarin ze eerder ook al de Giro, de Tour en de Vuelta had gewonnen. Het was voor raadslid Cees Bos van Stadsbelang Utrecht reden voor een oproep om nou eindelijk eens een straat in Utrecht naar Van Vleuten te noemen. Zo'n grote sportvrouw - in 1982 geboren in Vleuten (gemeente Utrecht) - verdient toch een mooie straat in de stad? Wat het raadslid niet wist, is dat eerder dit jaar al een pad in Vleuten naar Annemiek van Vleuten is genoemd. In juli 2021 had Stadsbelang Utrecht samen met de VVD ook al opgeroepen om een pad naar Van Vleuten te noemen. Ze had toen net een gouden en een zilveren medaille gewonnen op de Olympische Spelen in Tokio. Het college van B&W reageerde daarop wat terughoudend dat ze eerst eens advies wilden inwinnen. Op zich verrassend, want eerder werden in Utrecht ook al de sporters Anton Geesink, Jochem Uytdehaage, Dafne Schippe